Jak to działa?

czym jest mew?

MEW –  czyli mała elektrownia wiatrowa, to najprościej rzecz ujmując urządzenie do przetwarzania energii kinetycznej powietrza na energię mechaniczną, która z kolei przy użyciu prądnicy zamieniana jest na prąd elektryczny. Podstawowe elementy elektrowni wiatrowej to:

  • Turbina wiatrowa (śmigło)
  • Prądnica – generator prądu
  • Układ zabezpieczenia przed zbyt silnym wiatrem
  • Konstrukcja masztu
  • Układ sterowania (automatyka)

Wszystkie wymienione powyżej elementy muszą ściśle ze sobą współpracować, a zatem muszą być odpowiednio dobrane.

W przypadku nieodpowiedniego ich dopasowania eksploatacja naszej elektrowni wiatrowej grozi katastrofą! Musimy mieć świadomość, że wiatr to żywioł który nie wybaczy nam konstrukcyjnych błędów

Śmigło a prądnica...

W przypadku budowy naszej elektrowni wiatrowej odpowiedni dobór tych elementów ma kluczowe znaczenie.

Dlaczego to takie ważne? Już wyjaśniam, jeżeli do zbyt małej prądnicy dobierzemy za duże śmigło to podczas silniejszych wiatrów prądnica nie będzie w stanie „odebrać” energii pochodzącej od śmigła. Moc mechaniczna turbiny wiatrowej rośnie do trzeciej potęgi w funkcji wiatru. Wówczas dojdzie do sytuacji kiedy osiągniemy maksymalną moc prądnicy, a śmigło na skutek nasilającego się wiatru zacznie generować przewyższające możliwości prądnicy ilości energii to stracimy możliwość kontroli prędkości obrotowej śmigła.

Taka sytuacja może spowodować spalenie prądnicy lub nawet uszkodzenie śmigła. Nazywa się to rozbiegnięciem się turbiny wiatrowej. Znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie to kiedy moc prądnicy jest na tyle duża aby można było bez problemu odebrać energię śmigła i kontrolować jego obroty.

Konstrukcja masztu

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.